Wideorejestratory

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie i przy naszym intensywnym stylu życia, który wymaga ciągłego pośpiechu, wypadki samochodowe są bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli jesteś nieszczęśliwą ofiarą wypadku samochodowego, wyobraź sobie, o ile gorzej będzie, jeśli inny kierowca fałszywie Cię wini. Tutaj bezcenna okaże się kamera samochodowa Dash Cam. Ta strona pomoże Ci podjąć decyzję jaką kamerę samochodową wybrać, bez względu na to, czy Twój budżet jest duży czy mały.
Technologia znacznie się rozwinęła, odkąd uruchomiliśmy tę witrynę w 2016 roku. Na przestrzeni lat stworzyliśmy obszerne archiwum szczegółowych recenzji wszystkich głównych kamer samochodowych. Nasze recenzje zawierają próbki wideo i linki do dostawców na całym świecie, dzięki czemu możesz łatwo porównać ceny.

Powody dla których warto posiadać kamerę samochodową na desce rozdzielczej

Użyj nagrania jako dowód przy wypadku samochodowym

Wszelkie uszkodzenia pojazdu podczas postoju na parkingu

Ochrona przed wyłudzeniami pieniężnymi 

Rejestrowanie i zgłaszanie wypadków samochodowych

Uchwycenie malowniczych krajobrazów

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze kamery samochodowej

Kamery samochodowe znajdujące się na szybie przedniej są również zwane jako wideorejestratory, autorejestratory, rejestratory samochodowe, a nawet rejestratory wypadków chociaż mogą uchwycić znacznie więcej niż tylko same wypadki. W ostatnich latach można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania na rynku ze względu na ogromną różnorodność urządzeń zaczynając od małych do bardzo znanych producentów.
Wybór kamery samochodowej do Twojego samochodu może wydawać się znaczniej trudniejszą decyzją niż wygląda to w rzeczywistości. W poniższych sekcjach wyjaśniono na jakie funkcje należy zwracać uwagę podczas wykonywania zakupu. 

Kamera pojedyncza lub dwukanałowa

Pierwszą decyzję należy podjąć jest to, czy potrzebujesz kamery samochodowej jednokanałowej (nagrywającą przez przednią szybę) czy kamery dwukanałowej (nagrywającą w dwóch kierunkach). Tylna kamera może być skierowana do wnętrza pojazdu (zazwyczaj stosowane w taksówkach) lub nagrywać przez tylną szybę i rejestrując drogę za pojazdem (bardziej popularna opcja). 
Ze względu na przetwarzanie dwóch strumieni wideo jednocześnie, kamery samochodowe typu dual (duo) kosztują ponad dwukrotnie więcej niż porównywalne jednokanałowe kamery. Wysokiej klasy urządzenia posiadające najwyższą jakość nagrywania kosztują w granicach 2000zł. 
Możesz również zakupić tańsze wersje kamer dwukanałowych poniżej 500zł, aczkolwiek jakość wideo nie będzie zadowalająca. Jeśli chcesz, aby kamera samochodowa była niezawodna musisz postawić na wyższą klasę. Wyobraź sobie, że byłeś świadkiem wypadku i pilnie potrzebujesz nagrania ze swojej kamery, a okazuje się, że Twoja kamera zdecydowała sobie wziąć wolne w ten dzień!
Uzyskaj pełny przegląd najlepszych i najpopularniejszych kamer samochodowych na szybę dostępnych w roku 2020, zapoznaj się z artykułem ranking najlepszych kamer samochodowych w 2020 roku lub zapoznaj się z tabelą porównawczą.

Pojedyncza kamera samochodowa nagrywająca obraz przez przednią szybę pojazdu
Kamera samochodowa typu dual nagrywająca obraz zarówno z przodu pojazdu jak i z tyłu

Dyskrecja

Prawdopodobnie nie chcesz, aby Twoja kamera samochodowa rzucała się w oczy na przedniej szybie Twojego samochodu. Większość kamer rozdzielczych jest małych i dyskretnych, ale niektóre są duże i nieporęczne – tego chcemy uniknąć.
Wideorejestratory mniejsze ustawione za lusterkiem samochodowym są bardziej dyskretne, ale posiadające wiele funkcji w małym urządzeniu zwykle wiążę się to z większą ceną od producenta.
Ponadto w przypadku wyboru rejestratora samochodowego preferuje się kolor czarny, ponieważ inny kolor zwróciłby na niego większą uwagę.

Dyskretna kamera samochodowa DDPai Mola N3
Kamera samochodowa Thinkware X500D

Ochrona samochodu podczas postoju (tryb parkingowy)

Niektóre rejestratory samochodowe posiadają tryb parkingowy i w przypadku kiedy ktoś podczas Twojej nieobecności uszkodzi samochód, kamera obudzi się i rozpocznie nagrywanie. Należy pamiętać, że budzenie kamery zajmuje parę sekund, więc jeśli urządzenie nie posiada buforowanego trybu parkowania, może być za późno, aby zobaczyć co się stało.
Używając buforowanego trybu parkowania kamera samochodowa nagrywa w sposób ciągły podczas, gdy auto jest zaparkowane. Materiał nagrany z kamery zostanie zapisany na karcie pamięci wtedy, gdy kamera wykryje wstrząs pojazdu przez czujnik G lub przez wizualną detekcję ruchu jeśli ktoś przejdzie obok pojazdu. Zazwyczaj zapisywany jest materiał filmowy, który obejmuje 5-10 sekund przed wykryciem zdarzenia oraz 10-20 sekund po zdarzeniu. 
Inny tryb parkingowy w kamerach samochodowych obejmuje nagrywanie proste lub poklatkowe. W trybie prostym kamera rozpoczyna nagrywanie zaraz po zdarzeniu. Nazywa się to często energooszczędnym trybem parkowania, ponieważ kamera nie musi przez cały czas przetwarzać danych wideo. W trybie parkowania poklatkowego kamera nagrywa w sposób ciągły, ale z małą liczbą klatek na sekundę, np. 1 lub 2 klatki na sekundę, dzięki temu można zaoszczędzić pamięci na karcie MicroSD oraz wydłużyć czas nagrywania.
Akumulatory umieszczone wewnątrz kamer wystarczają na parę sekund lub minut nagrywania, może być konieczne zakup urządzenia zapobiegającego rozładowaniu lub zestawu akumulatorów zewnętrznych w celu ochrony akumulatora przed rozładowaniem. Niektóre kamery samochodowe monitorują napięcie akumulatora w trybie parkowania i wyłączają się, zanim wystąpi rozładowanie go. 
Przegląd najlepszych kamer samochodowych w trybie parkowania można znaleźć w recenzjach.

Kabel zasilający kamerę samochodową zainstalowany na przedniej szybie i podłączony do zapalniczki samochodowej

Rozdzielczość nagrywania w kamerach samochodowych ma znaczenie

Następnym ważnym pytaniem, które napotykasz przy wyborze kamery samochodowej jest to, czy wybrać najnowocześniejszą kamerę 4K, czy też wybrać niższą rozdzielczość wideo taką jak 1440p lub 1080p. Przeczytaj tę sekcję, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Kamery 4K 
Na rynek w ostatnich latach trafia coraz więcej kamer samochodowych z możliwością nagrywania w rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli). To cztery razy więcej pikseli niż kamery posiadające rozdzielczość Full HD (1920×1080). 
Rejestratory te mogą nagrywać imponujące materiały wideo, ale 4K jest stosunkowo nową technologią i istnieją nierozwiązane problemy. Na przykład kamery samochodowe o wyższej rozdzielczości często nagrywają gorsze wideo w nocy niż kamery samochodowe o niższej rozdzielczości. Dzieje się tak, ponieważ poszczególne piksele czujnika są fizycznie mniejsze, co powoduje niższą czułość na światło.  Ponadto kamery 4K zużywają więcej energii i wymagają większych kart pamięci niż kamery o niższej rozdzielczości. Aby zapoznać się z zaletami i wadami kamer samochodowych 4K, przeczytaj nasz artykuł kamery samochodowe wysokiej rozdzielczości 4K. Ten artykuł wskaże również, które kamery 4K warto kupić, a od których chcesz się trzymać z daleka. 
Niektóre kamery samochodowe 4K to w rzeczywistości podróbki, najwyraźniej wielu mniej godnych zaufania producentów uznało za stosowne oznaczać swoje kamery jako 4K, mimo że nagrywają w niższych rozdzielczościach. Kamery te wykorzystują interpolację lub inne sztuczki, aby sztucznie „nadmuchać” materiał wideo do 4K. Uważaj na takie podróbki! Tylko dlatego, że aparat jest reklamowany jako 4K, nie oznacza, że tak jest, więc przed zakupem zawsze szukaj informacji na stronach internetowych, takich jak ta.

Kamery samochodowe Full HD (1080p)
Rejestratory 1080p nagrywają obraz w rozdzielczości 1920×1080 pikseli i są zwane również jako Full HD. Ta rozdzielczość jest standardem dla kamer samochodowych. Technologia została wypróbowana i przetestowana i zapewnia idealną równowagę między jakością wideo w dzień i w nocy. Full HD pozwala na nagrywanie dobrej jakości wideo w dzień, a jednocześnie daje szansę na złapanie tablic rejestracyjnych w nocy (z czym wiele kamer samochodowych wciąż się boryka). Wszystkie nowoczesne kamery samochodowe w 2020 roku obsługują co najmniej 1080p, więc nie powinieneś zadowalać się niższymi rozdzielczościami, takimi jak 720p.

Jakość wideo w nocy
Chociaż kamera na desce rozdzielczej nie wymaga prawdziwego widzenia w nocy, ponieważ zwykle podczas jazdy w ciemności masz włączone reflektory, upewnij się, że kamera jest w stanie rejestrować wysokiej jakości materiał filmowy niezależnie od światła słonecznego, jeśli dużo jeździsz w nocy. Jeśli szukasz kamery samochodowej, która rejestruje doskonałą jakość wideo w dzień i w nocy, sprawdź nasz ranking kamer samochodowych do jazdy nocą.

Jaka kamera lepsza? 4K czy Full HD?
4K to świetna rozdzielczość, jeśli naprawdę chcesz najlepszej jakości nagrań z jazdy, a większość jazdy będziesz wykonywać w ciągu dnia. Upewnij się jednak, że masz dużą kartę pamięci. Jeśli będziesz potrzebować wysokiej jakości materiału filmowego również w nocy, na razie zalecamy trzymanie się kamery 2K 1440p (około 2560×1440 pikseli). Jest to najlepsza alternatywa między dwoma rozdzielczościami. Są nie tylko tańsze, ale także zajmują mniej miejsca na karcie pamięci niż kamery samochodowe 4K. Jesteśmy pewni, że za kilka lat pojawią się kamery samochodowe 4K, które będą nagrywać doskonałe wideo również w nocy. Jednak na dzień dzisiejszy technologia nie jest do końca dopracowana.

Alternatywny format wideo
2560 × 1080 to interesujący format wideo dla kamer samochodowych. Stosunek proporcji pikseli jest świetny dla rejestratorów, ponieważ skupia się bardziej na otoczeniu po lewej i prawej stronie (szeroki kąt widzenia), jednocześnie pokazując mniej obrazu w kierunku pionowym. Jest też kilka kamer, które nagrywają w 1440p . Przy 2560 × 1440 pikseli ta rozdzielczość rejestruje więcej szczegółów niż 1080p. Jeśli szukasz doskonałej jakości kamery samochodowej 1440p, sprawdź nasz ranking kamer samochodowych 2K, który został wypuszczony w czerwcu 2020 roku.

Filtr CPL (obiektyw polaryzacyjny)

Filtr CPL (kołowy obiektyw polaryzacyjny) to soczewka, którą można założyć na soczewkę kamery samochodowej, aby zmniejszyć odblaski i odbicia, co z kolei poprawia jakość wideo. Pojazdy z deskami rozdzielczymi, które mają błyszczące lub jasne tworzywo sztuczne, zwykle cierpią z powodu większości odblasków, które mogą rozpraszać i utrudniać identyfikację szczegółów, takich jak tablice rejestracyjne i modele pojazdów – ten problem jest w rzeczywistości dość powszechny w przypadku wielu pojazdów.
Filtr CPL ma jeszcze większe znaczenie w nowszych samochodach, które mają bardziej pochyloną tylną szybę. Przednie szyby samochodów pomagają w aerodynamice i bezpieczeństwie pieszych, ale mogą powodować znacznie więcej olśnienia niż bardziej pionowe szyby przednie. Kiedy kamera jest zamontowana z tyłu, wychwytuje wszelkie odblaski i odbicia od deski rozdzielczej między obiektywem, a szybą przednią.
W razie potrzeby można też łatwo zsunąć filtr z kamery samochodowej, na przykład wtedy, gdy na drodze nie ma wielu źródeł światła. Jednak nawet w nocy światła uliczne mogą nadal powodować ten sam rodzaj odbicia, co światło słoneczne w ciągu dnia – filtr CPL również może w tym pomóc. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Twój pojazd jest podatny na odbicia na desce rozdzielczej, zdecydowanie zalecamy sprawdzenie filtra CPL.

Oto krótki przewodnik jak zainstalować filtr CPL na kamerze samochodowej.

Filtr CPL do kamery samochodowej Viofo

Diody LED Night Vision

Niektóre tańsze kamery są wyposażone w diody LED, które mają poprawić wydajność w nocy. W kamerach na desce rozdzielczej diody LED są absolutnie bezużyteczne do rejestrowania obrazu w nocy. Mają tendencję do wywoływania odblasków na przedniej szybie i nie mogą mieć nadziei, że oświetlą i zarejestrują drogę przed Tobą (masz reflektory, które są znacznie mocniejsze). Unikaj kamer samochodowych z diodami LED, a jeśli twoja kamera ma diody LED, wyłącz je.
Jedynym wyjątkiem, w którym diody LED są faktycznie przydatne, jest w przypadku kamer samochodowych używanych w taksówkach, które oprócz drogi przed samochodem rejestrują również wnętrze samochodu lub w przypadku kamer tylnych zamontowanych na zewnątrz pojazdu.

Kamery samochodowe dla kierowców taksówek

Kamery samochodowe Taxi / Uber to zasadniczo kamery dwukanałowe, z tylną kamerą filmującą wnętrze samochodu. Jest to szczególnie przydatne dla kierowców taksówek i uberów, a także innych profesjonalistów zajmujących się transportem biznesowym. W nocy kamera wewnętrzna potrzebuje diod podczerwieni, aby móc „widzieć w ciemności”.
Odpowiednią kamerą samochodową  jest Viofo A129 Duo IR . Nagrywa wideo o doskonałej jakości, a także obsługuje tryby parkowania buforowanego i poklatkowego.

Kolejną interesującą kamerą ubera jest Blueskysea B2W, która ma soczewki, które można obracać na boki. Możesz obrócić kamery tak, aby nagrywały okno kierowcy lub pasażera oraz rejestrowały interakcje z organami ścigania lub klientami.
Aby porównać najpopularniejsze kamery samochodowe na rynku dla kierowców taksówek i uberów, sprawdź najlepsze kamery Taxi / Uber z podczerwienią .

Czujnik G

Jest to bardzo przydatna funkcja. Czujnik G jest wyzwalany zdarzenie siły przeciążenia, takie jak uderzenie lub nagły manewr hamowania. Po wykryciu zdarzenia kamera automatycznie oznaczy bieżący materiał do przechowania, aby nie został przypadkowo usunięty podczas nagrywania w pętli (nadpisanie materiału). Wszystkie nowe kamery samochodowe posiadają tę funkcję.

Detekcja ruchu

Czujnik G nie może być mylony z funkcją wykrywania ruchu, która jest używana w trybie parkowania. Ta metoda wykrywa zdarzenie wizualne (ruch obiektu), analizując wideo z kamery i rozpoczyna nagrywanie materiału. Trwa to około 10 sekund po zakończeniu poruszania się obiektu. Więcej o detekcji ruchu można przeczytać w materiale wykrywanie ruchu w kamerze samochodowej.

Łączność z chmurą

Nowatorska funkcja: niektóre z droższych kamer na desce rozdzielczej umożliwiają oglądanie materiału wideo z samochodu na żywo w Internecie, z dowolnego miejsca na świecie! Mogą również wysyłać powiadomienia na smartfon po wykryciu zdarzenia związanego z bezpieczeństwem. Obecnie niewiele kamer na desce rozdzielczej obsługuje przesyłanie strumieniowe wideo na żywo w chmurze. BlackVue jest wiodącą marką kamer samochodowych w tej dziedzinie. Aby połączyć się z chmurą, będziesz potrzebować jakiegoś punktu dostępu do internetu w swoim samochodzie (zwykle nie jest to dołączone do samej kamery). Aby dowiedzieć się więcej na temat łączności z chmurą i które kamery samochodowe ją obsługują, zapoznaj się z naszym artykułem kamery samochodowe obsługujące łączność z chmurą.

Nagrywanie w pętli (nadpisywanie starego materiału z kamery)

Najprzydatniejsza funkcja w kamerze samochodowej, aby mieć pewność, że kamera nie przestanie nagrywać, gdy zabraknie miejsca na dysku. Nagrywanie w pętli oznacza, że ​​po zapełnieniu pamięci rejestrator automatycznie zastępuje najstarsze pliki na karcie pamięci, umożliwiając w ten sposób nagrywanie w nieskończoność. Oczywiście masz możliwość zaznaczenia tych części materiału filmowego, które chcesz zachować (przycisk blokady pliku). Ponadto większość kamer wykryje uderzenia za pomocą czujnika G i automatycznie oznaczy odpowiednie pliki do przechowania. Wszystkie kamery recenzowane na tej stronie mają nagrywanie w pętli. W rzeczywistości można śmiało powiedzieć, że jeśli kamera nie ma nagrywania w pętli, nie jest to kamera odpowiednia dl Ciebie.

Data i godzina

Wszystkie kamery samochodowe mają tę funkcję. Przydaje się, jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować materiału wideo jako dowodu. Podczas instalowania aparatu upewnij się, że data i godzina są ustawione prawidłowo.

Automatyczne włączanie i wyłączanie

Kolejna funkcja, która musi być koniecznie w kamerze samochodowej. Oznacza to, że rejestrator automatycznie rozpoczyna nagrywanie po przekręceniu kluczyka zapłonu. Nie chcesz znaleźć się w sytuacji, w której dzieje się coś i chciałbyś zachować wideo, ale dowiadujesz się, że zapomniałeś włączyć kamerę samochodową tego dnia.
Wszystkie kamery samochodowe recenzowane na tej stronie mają tę funkcję.

Ekran w kamerze

Jest to funkcja opcjonalna. Chociaż ekran pozwala od razu zobaczyć, co nagrał aparat to jednocześnie powiększa wielkość całej kamery i sprawia, że staje się mniej dyskretny. Kamery z lusterkami wstecznymi są wyjątkiem, ale nie odniosły wielkiego sukcesu, ponieważ sprawiają, że lusterko wsteczne jest grubsze i ciemniejsze.
Ekran ułatwia ustawianie i konfigurowanie rejestratora, ale może też rozpraszać uwagę podczas jazdy. Na szczęście większość nowoczesnych kamer samochodowych można skonfigurować tak, aby automatycznie wyłączały ekran po około minucie jazdy.

GPS

Opcjonalne, ale może być bardzo przydatne. Umożliwia zarejestrowanie dokładnej pozycji oraz prędkości i połączenie ich z wideo wraz z datą i godziną. Oczywistą wadą jest to, że urządzenie będzie trochę większe i droższe.
Niektóre kamery samochodowe, dają możliwość podłączenia zewnętrznego modułu GPS, dzięki czemu kamera jest mała i dyskretna. Inne, takie jak, Viofo A119 V3 integrują swój moduł GPS z uchwytem aparatu.
Zewnętrzne moduły zwykle odbierają sygnał GPS szybciej i bardziej niezawodnie, ale wadą jest to, że trzeba gdzieś oddzielnie zainstalować moduł GPS. Jest to kompromis, więc zastanów się, jak ważny jest dla Ciebie dobry sygnał GPS, a nie łatwość instalacji.

Przycisk blokady pliku

Przycisk blokady pliku lub przycisk „awaryjny” to dedykowany przycisk na kamerze, który umożliwia oznaczenie bieżącego materiału wideo do przechowania. Oznacza to, że możesz zapisać plik wideo jednym naciśnięciem przycisku, zamiast szukać tej funkcji w menu kamery.
Większość nowoczesnych kamer samochodowych ma czujnik G, więc po wykryciu uderzenia materiał i tak zostanie zapisany, ale przycisk pliku blokady jest wygodny na wypadek, gdyby zdarzyło się coś innego, co chciałbyś zachować.
Naszym zdaniem przycisk pliku blokady jest koniecznością, jednak niektóre tanie lub starsze wideorejestratory mogą nie mieć tej funkcji.

Zasilacz

Kamery na desce rozdzielczej są zwykle montowane wysoko na przedniej szybie (za lusterkiem wstecznym), ale czerpią moc prosto z zapalniczki samochodowej. Potrzebujesz więc kabla, który można schludnie schować wokół przedniej szyby, zamiast zwisać pośrodku. Kabel zasilający kamery samochodowej jest zainstalowany wokół przedniej szyby i podłączony do gniazda zapalniczki. Dlatego kamera samochodowa jest zwykle wyposażona w kabel zasilający o długości co najmniej (3,5 metra), aby umożliwić instalację go w jak najbardziej dyskretny sposób. Oczywiście możesz również podłączyć kabel bezpośrednio do skrzynki bezpieczników w samochodzie lub okablowania wewnętrznego, jeśli nie chcesz używać zapalniczki. Sprawdź instrukcję obsługi swojego samochodu, aby znaleźć właściwą konfigurację.