Promocje
Wideorejestrator BlackVue DR590W-2CH WIFI
Wideorejestrator BlackVue DR590W-2CH WIFI
1 589,00 zł 1 509,55 zł
szt.
BlackVue DR750S-2CH - ULTRA ZESTAW
BlackVue DR750S-2CH - ULTRA ZESTAW
2 677,00 zł 2 599,00 zł
szt.
Wideorejestrator BlackVue DR750S-2CH Wi-Fi GPS
Wideorejestrator BlackVue DR750S-2CH Wi-Fi GPS
1 799,00 zł 1 729,00 zł
szt.
Produkt dnia
Wideorejestrator Viofo A119S
Wideorejestrator Viofo A119S
459,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Wideorejestrator czy kamera sportowa
Wideorejestrator czy kamera sportowa

Jeżeli czytasz ten artykuł to oznacza jedno, zastanawiasz się czy możesz użyć kamery sportowej jako wideorejestrator. Odpowiedź nie będzie jednoznaczna albowiem użycie kamery sportowej wydaje się być doskonałym pomysłem, dlaczego postaramy się wyjaśnić w kilku punktach co przemawia za a co przemawia przeciw.

 

Wideorejestrator czy kamera sportowa ?

 

Argumenty które przepowiadają za kamerą sportową:

1. Kamera sportowa zazwyczaj potrafi zarejestrować ogromną ilość szczegółów.

2. Kamera sportowa posiada zazwyczaj bardzo szeroki kąt widzenia wynoszący często ok 170st.

3. Kamera sportowa dzięki akcesoriom może być zamontowana na szybie tak jak wideorejestrator.

4. Kamera sportowa posiada zazwyczaj wysoką ilość klatek rejestrowanych na sekundę.

5. Dzięki oprogramowaniu możemy ustawiać funkcje w smartfonie.

 

Argumenty, które przemawiają przeciwko kamerze sportowej jako wideorejestrator:

1. Kamera sportowa musi zostać uruchomiona ręcznie po uruchomieniu auta.

2. Po zapisaniu karty pamięci przez kamerę samochodową nagrania muszą zostać usunięte ręcznie.

3. Kamery sportowe nie posiadają zaawansowanych funkcji wideorejestratora.

4. Nagrania nocne są praktycznie nieczytelne.

5. Kamera sportowa wyposażona jest a baterię, która niezbyt dobrze znosi warunki panujące w aucie.

 

Porównując wszystkie za i przeciw użyciu kamery sportowej jako wideorejestratora możemy zestawić powyższe argumenty w odniesieniu do wideorejestratora. Kamera sportowa potrafi zarejestrować ogromną ilość szczegółów - obecnie wszystkie markowe wideorejestratory potrafią to samo a nawet sporo więcej, albowiem matryca w wideorejestratorze została tak skonstruowana aby w swoim zakresie rozdzielczości wychwycić jak największą ilość szczegółów zarówno w dzień jak i w nocy.

Matryce w kamerach sportowych są nastawione na jak największą ilość klatek rejestrowanych przez kamerę oraz jak najwyższą rozdzielczość zapewniając przy okazji wsparcie dla stabilizacji obrazu.

Stabilizacja obrazu jest zbędna w wideorejestratorze albowiem:
- kamera w aucie jest zazwyczaj sztywno zamontowana przy pomocy odpowiedniego uchwytu który dość silnie integruje kamerę z pojazdem który z kolei sam nie generuje drgań które wymagałyby stabilizacji,
- stabilizacja obrazu w kamerach sportowych przeważnie jest stabilizacją programową która kosztem niewielkiej utraty jakości potrafi doskonale ustabilizować drgania wynikające z sposobu użycia kamery sportowej.

Szeroki kąt widzenia kamery sportowej jest obecnie również dostępny w wideorejestratorach które bardzo często nagrywają w zakresie 140-170 stopni. Tak więc użycie kamery sportowej nie poprawi w żaden sposób szerokości nagranego kadru w stosunku do możliwości wideorejestratora.
Montaż kamery sportowej na szybie jest to dobre rozwiązanie jeżeli kamery będziemy używać sporadycznie, dosłownie kilka razy w roku, albowiem jej stały montaż na szybie ze względu na spore gabaryty samej kamery jak i uchwytu montażowego może dość znacznie ograniczać nam widoczność i komfort prowadzenia pojazdu. Przy nieumiejętnym zamocowaniu może być to również niebezpieczne jeżeli zamontujemy kamerę tak że skutecznie ograniczy nam podstawową widoczność.
Kamery sportowe nie umożliwiają dyskretnego montażu. Kamera sportowa posiada możliwość rejestracji sporej ilości klatek na sekundę zazwyczaj jest to przedział od 30 do 240 klatek na sekundę, tak olbrzymia ilość klatek na sekundę w kamerze samochodowej jest zwyczajnie niepotrzebna. Aby zarejestrować numery tablic mijanych aut wystarczy 30 lub 60 klatek na sekundę co oznacza że te wymagania zostaną spełnione przez większość markowych wideorejestratorów dostępnych na rynku. Każda niemalże kamera pozwala na podgląd filmów i ustawień kamery bezpośrednio na ekranie smartfona, jest to bardzo wygodna funkcja która została również zaadaptowana w sporej ilości kamer klasy premium dostępnych na rynku.

Natomiast jeżeli weźmiemy pod uwagę argumenty przeciwko użyciu kamery jako wideorejestratora dowiemy się dlaczego kamera sportowa nie może być pełnoprawnym wideorejestratorem

W przypadku wideorejestratora uruchomienie nagrywania następuje zawsze po otrzymaniu przez wideorejestrator zasilania pochodzącego z gniazda zapalniczki które aktywuje się w większości pojazdów po uruchomieniu zapłonu, co czyni wideorejestrator urządzeniem praktycznie beobsługowym. Oczywiście wideorejestratory mogą działać również w trybach ciągłego zasilania i ciągłego nagrywania (poklatkowego lub LowBitrate) lub nagrywania parkingowego, wówczas start normalnego nagrywania rozpoczyna się po wykryciu ruchu przez czujniki wideorejestratora. Jest to ogromne ułatwienie kiedy nie musimy za każdym uruchomieniem sięgać do przycisku uruchamiającego kamerę sportową oraz po raz kolejny sięgając po spust uruchamiający nagrywanie.

Wideorejestrator po zapisaniu karty pamięci automatycznie skasuje stare nagrania (pozostawiając nagrania zabezpieczone) i będzie kontynuował nagrywanie bez przerwy. Niestety w przypadku kamery sportowej nagrane pliki trzeba ręcznie skasować lub sformatować kartę pamięci aby móc kontynuować dalsze rejestrowanie obrazu.

Kamery sportowe nie posiadają zaawansowanych trybów i funkcji dostępnych tylko w wideorejestratorach, takich jak rejestracja danych lokalizacyjnych GPS w tym prędkości i szerokości geograficznej, kamery samochodowe nie pozwalają na zapis zdarzenia drogowego - w wideorejestratorze funkcja ta realizowana jest za pomocą oznaczonego przycisku którego naciśnięcie powoduje szereg zdarzeń, w zależności od modelu wideorejestratora będzie to przeważnie: zapisanie aktualnie rejestrowanej sekwencji (wraz z kilkunastoma, kilkudziesiecioma sekundami wstecz) w specjalnym folderze, jednoczesne zabezpieczenie pliku przed skasowaniem poprzez funkcję nadpisywania w wideorejestratorze

Kamery sportowe jak sama nazwa mówi przystosowane są do rejestracji zmagań sportowych lub aktywności fizycznych do czego oczywiście nadają się doskonale a to wszystko dzięki odpowiednim funkcjom do tego przeznaczonym.

Niestety kamery sportowe ulegają przed wideorejestratorami w kwestii rejestracji ujęć nocnych. Kamery w swoim założeniu mają doskonale nagrywać obraz przy sporej ilości światła zapewnionej w trakcie dziennych aktywności, wideorejestratory z kolei musza wykazać się wszechstronnością w zapisie dziennych zmagań drogowych jak i nagrań rejestrowanych po zmierzchu. W tym zakresie z całą pewnością o wiele lepiej spiszą się oczywiście wideorejestratory albowiem posiadają doskonałe matryce, które potrafią rejestrować nawet przy zerowej widoczności (matryca Sony Starvis) oraz w pełnym słońcu. Za ilość szczegółów rejestrowanych w nocy odpowiadają również bardzo jasne obiektywy dostarczające o wiele jaśniejsze światło w stosunku do kamer sportowych, które takiej funkcjonalności po prostu nie potrzebują.

Ostatnim a zarazem bardzo istotnym argumentem przemawiającym przeciwko kamerom sportowym jako wideorejestrator jest fakt że kamery wyposażone są przeważnie w bardzo pojemny akumulator. Akumulatory w kamerach sportowych niestety nie lubią zmian temperatury i w przypadku letnich gorących dni temperatura w aucie która często potrafi sięgnąć ponad 65 stopni może doprowadzić do uszkodzenia baterii, która nawet w ekstremalnym przypadku potrafi spuchnąć i eksplodować co w efekcie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Wideorejestratory dostępne na rynku możemy również spotkać z zasilaniem bateryjnym, ale większość poważnych producentów doceniło ogromne zalety kondensatorów, które wprawdzie potrafią zmagazynować niewielkie porcje energii ale są one bezproblemowo wystarczające do tego aby po wyłączeniu zapłonu i odcięciu zasilania w wideorejestratorze pozwolić na zamknięcie obecnie zapisywanego pliki oraz w bezpieczny sposób zakończyć pracę wideorejestratora.

Podsumowując: kamera sportowa może zostać wykorzystana jako wideorejestrator o ile pogodzimy się ze wszystkimi utrudnieniami jakie idą za tym faktem. Niemniej jednak biorąc pod uwagę fakt że kamera sportowa rejestrująca obraz przed pojazdem wymaga dodatkowej obsługi w czasie jazdy: ręczne uruchamianie kamery, kasowanie nagranego materiału, brak możliwości zabezpieczenia nagrań z istotnymi zdarzeniami na drodze nie zalecamy kamery sportowej do codziennego użytkowania jako wideorejestratora. Jeżeli chcemy skorzystać z funkcji wideorejestracji sporadycznie- kilka razy w roku to kamera sportowa powinna spełnić się w tym zakresie całkiem nieźle, pod warunkiem że jazda będzie przebiegała w ciągu dnia.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl